Fire tendenser, der former fremtidens grafiske produktion

AI, inkjet og meget mere satte dagsordenen, da den grafiske branche mødtes til Sign, Print & Pack 2026. Efter to dage med faglige indlæg og gode samtaler står særligt fire tendenser tydeligt frem.

1. Automatisering handler ikke længere kun om effektivitet

Automatisering har længe været en del af den grafiske produktion, men udviklingen bevæger sig hurtigt videre. På årets messe var fokus ikke alene på at automatisere selve produktionen, men på at skabe mere sammenhængende workflows på tværs af hele forretningen.

Fra ordre og prepress til produktion og efterbehandling bliver målet i stigende grad at reducere manuelle processer, minimere fejl og frigøre medarbejdernes tid til de opgaver, hvor de skaber størst værdi.

For grafiske virksomheder betyder det, at investeringen i ny teknologi i stadig højere grad skal ses i sammenhæng med det samlede workflow – ikke som en isoleret maskininvestering.

2. AI bevæger sig ind i den grafiske hverdag

Kunstig intelligens fyldte markant på årets messe. Og diskussionen har flyttet sig.

Spørgsmålet er ikke længere kun, hvad AI kan, men hvor teknologien konkret kan skabe værdi i den grafiske virksomhed.

Eksemplerne spænder bredt: fra CRM, ordreberegning og ordreoprettelse til billedkorrektion, korrekturlæsning, prepress og tilpasning af grafisk materiale til forskellige formater.

AI bliver dermed endnu et værktøj til at automatisere de processer, der ligger rundt om selve produktionen. Potentialet er både hurtigere processer, færre manuelle opgaver og mulighed for at håndtere flere og mere individualiserede opgaver uden tilsvarende vækst i ressourceforbruget.

3. Inkjet fortsætter med at flytte grænserne

Inkjet var endnu et gennemgående tema på Sign, Print & Pack.

Teknologien udvikler sig hurtigt, og skellet mellem de traditionelle produktionsformer bliver mindre tydeligt. Kombinationen af høj produktivitet, kvalitet og fleksibilitet gør, at inkjet bliver relevant for stadig flere typer produktion og oplagsstørrelser.

Hos Canon ser vi samme udvikling. Vores produktportefølje inden for produktionsprint udvides løbende, og ambitionen er at gøre inkjet relevant på tværs af endnu flere produktionsmiljøer og applikationer.

Men teknologien er kun interessant, hvis den skaber værdi. Derfor handlede mange af vores samtaler på messen ikke om hastigheder og specifikationer, men om noget langt mere grundlæggende: Hvilke opgaver skal virksomheden kunne løse i morgen?

4. Print skal skabe mere værdi

En af de mest interessante bevægelser er måske, at samtalen i stigende grad flytter sig fra print som produkt til print som en del af en større løsning.

Emballage, personalisering, storformat, skilte, POS-materialer og nye kreative applikationer viser, hvordan grafisk produktion kan bruges til langt mere end traditionelle tryksager.

Det åbner samtidig nye forretningsmuligheder.

For nogle virksomheder handler det om at udvide den eksisterende produktion. For andre om at tage opgaver hjem, som tidligere blev outsourcet. Og for andre igen om at tilbyde kunderne helt nye produkter og services.

Fælles er behovet for fleksibilitet. Kortere oplag, flere varianter og stigende krav til leveringstid betyder, at produktionsmiljøet skal kunne reagere hurtigt på kundernes behov.

Fra teknologi til forretning

Hvis vi skal samle indtrykkene fra Sign, Print & Pack 2026 i én konklusion, er det derfor ikke én bestemt teknologi, der står tilbage.

Det er snarere måden, teknologierne begynder at spille sammen på.

AI, automatisering og nye printteknologier gør det muligt at effektivisere produktionen – men samtidig også at skabe nye produkter, services og forretningsmodeller.

Og netop derfor var de vigtigste samtaler på årets messe for os ikke kun samtaler om maskiner.

De handlede om, hvordan fremtidens grafiske produktion kan skabe mere værdi – både for den grafiske virksomhed og for dens kunder.

Læs mere om Canon´s produktionsløsninger her:

Læs mere

Compliance og cybersikkerhed: Fra nødvendigt onde til konkurrencefordel

Cybersikkerhed og compliance er blevet et konkurrenceparameter. Med NIS2 og øget fokus på risikostyring og datahåndtering må virksomheder tænke cybersikkerhed strategisk.

Det oversete endpoint, du kan sikre hurtigt – med synlig effekt

I mange organisationer ligger printere nederst på IT’s sikkerhedsliste, selvom de i dag fungerer som netværksforbundne computere, der behandler, lagrer og sender data videre.

Webinar: Printeren, det oversete endpoint i jeres IT-sikkerhedsstrategi

Med den kommende Cyber Resilience Act i 2027 og EU's nye IT-sikkerhedsdirektiver NIS2, CER og DORA, som træder i kraft fra oktober 2024, skal mange danske virksomheder revidere deres IT-sikkerhedsstrategier. Deltag i webinaret og hør, hvorfor du ikke bør overse printeren og multifunktionsenheden, og hvordan du integrerer dem i din sikkerhedsmodel.

Relaterede løsninger