Canon CMOS-sensor med 18 Megapixel EOS 550D's CMOS-sensor på 18 Megapixel er ideel for dem, der vil lave store print i plakatstørrelse – eller beskære billeder uden at miste nogen af de detaljer, der er nødvendige til print. Sensoren er fantastisk i svag belysning og er med til at give utroligt støjsvage billeder.
DIGIC 4 Canons DIGIC 4-processor arbejder sammen med CMOS-sensoren for at levere 14-bits billedbehandling, som giver jævne overgange og naturlige farver. DIGIC 4 indeholder også avanceret støjreduktion ved optagelse med højere ISO-hastigheder samt hurtige opstartstider og næsten øjeblikkelig billedvisning efter optagelse.
Høj ISO ved svag belysning Når lysniveauet falder, giver EOS 550D et ISO-område på op til 6400 og kan udvides til 12800 i miljøer, hvor brug af flash er uønsket.
Full HD-filmoptagelse EOS 550D kombinerer enestående stillbilledoptagelse med muligheden for at optage Full HD (1080p) video. Dine kreative behov bliver opfyldt med EOS 550D's fuldt manuelle kontrol og valgbare billedhastigheder. Du kan også optage 720p film med 50/60 billeder/sek., når det går virkelig hurtigt. En HDMI-tilslutning giver mulighed for at fremvise film og billeder i HD-kvalitet på ethvert HDTV. På et kompatibelt tv kan afspilningen desuden kontrolleres ved brug af fjernbetjeningen til tv'et.
7,7 cm (3,0") 3:2 Clear View LCD-skærm Detaljeret gennemgang af billeder og videoer er mulig med en 7,7 cm (3,0") 3:2 Clear View LCD-skærm, som har en ultrahøj opløsning på 1.040.000 punkter, hvilket giver øget skarphed. Skift til Live View, og brug visuel fremføring i realtid til at optage fra skæve vinkler.
iFCL-målesystem En ny 63-zoners dual layer-målesensor analyserer fokus-, farve- og luminansinformationer og giver derved præcise og ensartede målinger.
Quick Control-skærm Ved hjælp af en særlig knap er der nem adgang til de ofte brugte funktioner, så du er klar til at optage en begivenhed, når den sker.
Stik til ekstern mikrofon Tilføj en ekstra mikrofon for at få bedre lyd ved brug af 3,5 mm stereomikrofonstikket
Filmbeskæring Optag VGA-film med en effektiv zoom på 7x. Filmbeskæring anvender kun sensorens midterste del og muliggør optagelse på lang afstand uden behov for objektivskift.
Skab et optagelsessystem, som er lige så unikt, som du er EOS 550D er kompatibelt med alle Canons EF- og EF-S-objektiver og Speedlites i EX-serien.
|