Canon InfoFind oplysninger om Canon  |   Find ForhandlerFind den nærmeste forhandler af Canons produkter og løsninger |   KontaktKontaktoplysninger om Canon Canon Danmark
         
Home > Privat > Produktguide > Inkjet Printere > Bubble Jet i9100

Canon Bubble Jet i9100
Inkjet Printere

Udgået produkt. Dette produkt sælges ikke længere, og er derfor kun tilgængeligt på hjemmesiden til sammenligning.

i9100

Bredformatfotoprinteren klarer nu print til kant i formater op til A3+. Med Single Ink-teknologi er Bubble Jet i9100 printeren, som seriøse fotografer og grafikere simpelthen må have.

Features

  • Op til 4800x1200dpi med avanceret MicroFine Droplet Technology
  • 6-farveblæksystem til fotoprint
  • Hurtigste A3-fotoprint på markedet - udskriver et A3-foto på ca. 2 minutter
  • Bredformatprint til kant i formater op til A3+
  • Single Ink-teknologi

Bubble Jet i9100 er Canons topmodel til fotoprint i bredformat. Den har 6-farvet output ved opløsninger op til 4800 x 1200 dpi ved udskrift i formater op til A3+.
Med avanceret MicroFine Droplet Technology og 4 pl permanent dråbestørrelse i alle tilstande er resultatet maksimal opløsning, høj kontrast og et ekstraordinært farveområde. Ved at overlejre 1/6-densitets blæk til at skabe punkter med middel tæthed kan man opnå et bedre farveforløb med finere nuancer. Herved elimineres den kornethed i mellemtoner, så du opnår de fineste og mest jævne farveforløb. Disse teknologier giver sammen fotoprint, der ved brug af Canon Photo Paper Pro kan måle sig med traditionelle sølvhalidbilleder.

Bubble Jet i9100 er den hurtigste A3+ fotoprinter på markedet; den kan fremstille et A4-foto med 1200 x 1200 dpi opløsning på omkring et minut og et A3-foto på under to minutter. Den høje hastighed er resultatet af bi-direktionel udskrift i én passage og et uafhængigt drevsystem med fem motorer med særskilte motorer til liniefremføring, vognbevægelse, automatisk arkfremføring, vedligeholdelse og papirudføring. i9100 kan også anvendes til hurtigt fotoprint til kant på formaterne 10 x 15 cm, 13 x 18 cm A4, A3 og A3+.

Bubble Jet i9100 er ideel til fremstilling af prøvetryk og færdige print med skæremærker, A3-fotos fra digitalkameraer med høj opløsning - og den er fremragende til udskrift af fotos i de mere traditionelle størrelser som 10 x 15 cm og 13 x 18 cm.

Bubble Jet i9100 har et USB-interface og er kompatibel med Windows 98/ME/2000/XP og Mac OS 8.6 - 9.x/Mac OS X. Printeren kan deles i netværk ved brug af en netværksadapter, der får som tilbehør.

 Udskriv denne side 

Downloads
Prisliste
Tilbehør
Hent brochurer
Drivere
Patroner
Medier
Beslægtede produkter
Kompakte fotoprintere
Laserprintere
• Sort/hvid
Farve
Sort/hvid
Farve
Storformatprintere
Visitkortprintere
  © Copyright 2010   |   Betingelser   |   Sitemap
  © Copyright 2009   |   Betingelser