spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image spacer image
Canon Info  |   Find ForhandlerFind den nærmeste forhandler af Canons produkter og løsninger |   KontaktKontaktoplysninger om Canon Canon Danmark spacer image spacer image
spacer image spacer image spacer image
spacer image spacer image
         
spacer image spacer image
spacer image Home > Canon Info > Presserum > Pressemeddelelser > Corporate nyheder spacer image spacer image
spacer image

Canon fastholder sin position i Interbrand Best Global Brands

Søborg den 13. december 2011 – Canon, der er verdensførende inden for digital imaging, fastholdt for tredje år i træk sin 33. plads i rangeringen af Interbrands 100 Best Global Brands 2011.

Listen over de 100 bedste globale brands fra Interbrand identificerer og rangerer virksomheder, som det er lykkedes at skabe og opretholde et stærk globalt brand. Værdien af Canons brand er steget til 11.715 mio. US dollar. Det er en stigning på 2 % fra 2010, og dermed kan Canon-koncernen fastholde 33. pladsen på listen. Dette år fremhæver rapporten igen Canons miljømæssige visioner med fokus på at formindske miljøbelastningen fra alle koncernens operationer. Ligeledes fremhæves den fortsatte betydning af Canons innovative produkter og forbrugernes store opbakning.

Else-Marie Westh, kommunikationsdirektør i Canon Danmark: ”Canons høje rangering i Interbrands Best Global Brands er en vigtig, uafhængig anerkendelse af styrken i Canon-brandet. Det er et faktum, at vi har kunnet fastholde vores position i et år med yderst store udfordringer, og det er et vidnesbyrd om Canons kernestyrke og den respekt, der står om vores brand på verdensplan.”

For at kvalificere sig til Interbrands rangering skal det enkelte brand indhente mindst en tredjedel af sin indtjening uden for hjemlandet. Det skal være repræsenteret på mindst tre kontinenter, skal være velkendt af andre end den faste kundekreds, og endelig skal de finansielle data være offentligt tilgængelige. De enkelte brands rangeres af Interbrand ud fra brandets værdi. Det udregnes ved at finde den procentdel af omsætningen, der kan tilskrives brandet. Derefter fastlægges en risikoprofil for brandet i forhold til forventet indtjening ud fra markedsledende position, stabilitet og global udbredelse.

For yderligere oplysninger kontakt kommunikationsdirektør Else-Marie Westh, Canon Danmark på telefon 4488 2305 eller e-mail emw@canon.dk

Print page Udskriv denne side arrow more

spacer image
Pressemeddelelser
Corporate nyheder
B2B nyheder
Consumer nyheder
Nyheder om industriprodukter
Nyheder fra Canon Inc.
Oplysninger
Presseressourcer
Europæiske events
Billedarkiv
RSS-feeds
 Corporate Pressemeddelelser
 B2B Pressemeddelelser
 Consumer Pressemeddelelser
 Industriprodukter Pressemeddelelser
spacer image
spacer image spacer image spacer image
spacer image
spacer image You Can Image spacer image spacer image
spacer image
spacer image
spacer image   © Copyright 2012   |   Betingelser   |   Sitemap spacer image spacer image
spacer image spacer image spacer image spacer image
spacer image   © Copyright 2011   |   Betingelser spacer image spacer image